ویکی امنیت

بات‌نت (Bot Net)

بات تنها مجموعه ای از کامپیوتر‌های آلوده هستند که توسط یک هکر و از راه دور کنترل می‌شوند. هنگامی‌که‌ یک کامپیوتر به ‌یک بات آلوده می‌شود، هکر می‌تواند آن را از راه دور و از طریق اینترنت کنترل کند. از آن پس، کامپیوتر به‌یک زامبی تبدیل می‌شود که خواسته‌های هکر را انجام می‌دهد، در حالی که کاربر کاملاً بی خبر است. به مجموعه‌ی این کامپیوتر‌های آلوده بات‌نت می‌گویند. هکر می‌تواند دسترسی خود به این بات‌نت‌ها را به اشتراک گذاشته و یا آنها را بفروشد و از این رو به دیگران هم اجازه می‌دهد که از آن برای مقاصد بدخواهانه و غیرقانونی استفاده کند.
برای مثال یک هرزنامه نویس می‌تواند برای انتشار هرزنامه‌هایش از بات‌نت استفاده کند. حدود ۹۹% تمامی‌هرزنامه‌ها از این طریق منتشر می‌شوند. این امر به هرزنامه نویس‌ها این امکان را می‌دهد که از شناسایی شدن در امان بمانند و در صورتی که سرورشان به لیست سیاهی اضافه شود، آن را دور بزنند. از دیگر مزایای بات‌نت‌ها برای هرزنامه‌نویس‌ها این است که هزینه‌های آن‎ها کاهش می‌یابد زیرا که صاحب کامپیوتر هزینه‌های مربوط به اینترنت را می‌پردازد.
هکرها هم می‌توانند از این زامبی‌ها بهره جسته و حمله‌های انکار سرویس را ترتیب دهند که به DoSها هم مشهورند. آنها با به‎کارگیری هزاران کامپیوتر، سعی می‎کنند به‌یک وب‎سایت مشخص دسترسی پیدا کنند، به نحوی که سرور سایت قادر نباشد به تمامی‌درخواست‌ها رسیدگی کند، و از این رو سایت غیرقابل دسترس خواهد شد. (زامبی، حمله‌ی انکار سرویس، هرزنامه، تروجان‌های درب‎پشتی، مرکز فرماندهی و کنترل را هم ببینید.)

بازگشت به لیست