ویکی امنیت

تبلیغ‌افزار (Adware)

تبلیغ افزار یک نرم‌افزار است که آگهی‌های تبلیغاتی (بنر) را روی کامپیوتر شما نصب می‌کند. هنگامی‌که از یک نرم‌افزار یا برنامه‌ی کاربردی استفاده می‌کنید، تبلیغ افزار یا نرم‌افزارهای پشتیبان تبلیغات، آگهی‌های تبلیغاتی یا پاپ‌آپ‌ها را روی کامپیوتر شما نمایش می‌دهند. این امر لزوماً بد نیست. این گونه تبلیغات می‌توانند توسعه‌ی یک نرم‌افزار مفید را پشتیبانی مالی کنند تا به صورت رایگان منتشر شود (برای مثال بسیاری از برنامه‌های اندروید با استفاده از تبلیغ افزارها پشتیبانی مالی می‌شوند.)
با این وجود تبلیغ افزارها می‌توانند مشکل ساز شوند اگر:
• بدون اجازه خود را روی کامپیوتر نصب کنند.
• غیر از نرم‌افزاری که به همراه آن آمده‎اند، خودشان را روی چند نرم‌افزار دیگر نیز نصب کنند و هنگامی‌که از آن نرم‌افزارهای استفاده می‌کنید، آگهی‌های تبلیغاتی نشان دهند.
• مرورگر را بربایند تا بتوانند آگهی‌های تبلیغاتی بیشتری را نمایش دهند. (مرورگرربایی را هم ببینید.)
• بدون کسب اجازه‌ی شما اطلاعات مرورگر را جمع آوری کرده و آنها را از طریق اینترنت به دیگران بفرستند. (جاسوس‌افزار را هم ببینید.)
• طوری طراحی شده باشند که حذف کردن آن‌ها دشوار باشد.
تبلیغ افزار می‌تواند سرعت کامپیوتر شما را کم کند. همچنین ممکن است با دانلود آگهی‌های تبلیغاتی روی کامپیوتر، از سرعت اینترنت بکاهد. گاهی وجود عیب‌های برنامه نویسی در تبلیغ افزار نیز می‌تواند کامپیوتر شما را دچار اختلال کند.
همچنین اگر به منظور ادامه‌ی کار با کامپیوتر مجبور باشید پاپ‌آپ‌های تبلیغاتی را ببندید، می‌توانند تمرکز شما را برهم زده و وقت شما را تلف کنند.
برخی آنتی‌ویروس‌ها، تبلیغ افزارها را شناسایی کرده و آنها را به عنوان برنامه‌های ناخواسته‌ی احتمالی گزارش می‌دهند. پس می‌توانید یا به آنها اجازه دهید که فعالیت خود را ادامه دهند و یا آنها را از روی کامپیوتر خود حذف کنید. همچنین برنامه‌هایی وجود دارند که صرفاً برای تشخیص و شناسایی انواع تبلیغ افزارها به کار می‌روند.

بازگشت به لیست