ویکی امنیت

دست‌انداختن‌ها (Hoax)

دست‌انداختن‌ها گزارش از وجود ویروس‌ها یا تهدیداتی هستند که وجود خارجی ندارند.
دست‌انداختن‌ها معمولاً در قالب ایمیل‌هایی ظاهر می‌شوند که‌ دارای ویژگی‌های زیر باشند:
– به شما هشدار می‌دهند که نوعی بدافزار جدید ظاهر شده است که غیرقابل شناسایی و بسیار مخرب است.
– از شما می‌خواهند ایمیل‌هایی با عنوان‎های خاصی را نخوانید.
– ادعا می‌کنند که این هشدار توسط شرکت‌های نرم افزاری بزرگ، ارائه‌دهندگان اینترنت و یا نهادهای دولتی (مثلاً IBM، مایکروسافت، AOL، یا FCC) منتشر شده است.
– ادعا می‌کنند که بدافزار جدید می‌تواند کارهایی غیرمحتمل را انجام دهند (برای نمونه دست‌انداختن «یک لحظه سکوت» می‌گوید که برای اینکه کامپیوتری آلوده شود نیازی به تبادل هیچ برنامه‌ای نیست.)
– در مورد اثرگذاری بدافزارها از حرف‌های بی‌معنی در زمینه‌ی فناوری استفاده می‌کنند (برای مثال دست‌انداختن Sector Zero ادعا می‌کند که بدافزار می‌تواند سکتور صفر دیسک سخت را خراب کند.)
– شما را ترغیب می‌کنند که پیام‎های هشدار را برای دیگران فوروارد کنید.
– ادعا می‌کنند که با لایک‎کردن یک مطلب یا فرد در فیسبوک می‌توانید در یک فعالیت خیریه مشارکت کنید، و یا جوایزی را برنده شوید.
بسیاری از کاربرانی که این ایمیل‌ها را فوروارد می‌کنند می‌توانند باعث ایجاد انبوهی از ایمیل‌ها شده و از این رو سرور ایمیل‌ها را سرریز کنند. همچنین ممکن است پیام‌های دست‌انداختن، کابران را از توجه و تلاش لازم برای مقابله با تهدیدات بدافزارهای واقعی منحرف کنند.
از آنجایی که دست‌انداختن‌ها بدافزار نیستند، آنتی ویروس یا نرم افزار امنیتی نقطه انتهایی نمی‌تواند آنها را شناسایی یا غیرفعال کند.

بازگشت به لیست