ویکی امنیت

مرورگرربا (Browser hijacker)

مرورگررباها صفحه‌ی خانه (Homepage) مرورگر اینترنت را بدون اجازه‌ تغییر می‌دهد. حتی ممکن است پس از ربایش مرورگر نتوانید صفحه‌ی خانه‌ی خود را تغییر دهید. برخی ربایندگان رجیستری ویندوز را به نحوی ویرایش می‌کنند که تنظیمات ربوده شده پس از هر بار راه‎اندازی مجدد کامپیوتر به حالت اولیه خود باز گردد. برخی دیگر گزینه‌ی Options را از منوی ابزار مرورگر حذف می‌کنند تا قادر نباشید صفحه‌ی خانه‌ی خود را تغییر دهید.
ربودن مرورگر با هدف کسب درآمدهای هنگفت تبلیغاتی انجام می‌شود. در این روش که نوعی Blackhat SEO محسوب می‌شود، رتبه‌ی سایت در موتورهای جست‌وجو افزایش می‌یابد.
مهاجمان از روش دیگری به نام کلیک‌ربایی (clickjacking) استفاده می‌کنند و در آن لایه‌های شفاف و یا مات را به‌یک صفحه‌ی وب اضافه می‌کنند. این روش می‌تواند کاربر را فریب دهد و وی را مجاب کند سهواً روی دکمه و یا لینکی کلیک کند که مد نظر وی نبوده است. از این رو رباینده کاربر را به مسیر دیگری که متعلق به ‌یک برنامه، دامنه و یا هردو است هدایت می‌کند. اگرچه این تهدیدات روی کامپیوتر شما مستقر نمی‌شوند، ولی مرور وب را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهند.

بازگشت به لیست