ویکی امنیت

کوکی (Cookie)

برای اینکه وب‎سایت ها بتوانند جزئیات مربوط به اطلاعات شما را به یاد آورند، کوکی‎ها در کامپیوتر شما جاسازی می‌شوند. هنگامی‌که از یک سایت بازدید می‌کنید، آن سایت می‌تواند فایلی را در کامپیوتر شما قرار دهد که به آن کوکی می‌گویند. این امر به وب‎سایت اجازه می‌دهد که جزئیات اطلاعات شما را به خاطر بسپرد و بازدیدهای شما را پیگیری کند. کوکی‌ها می‌توانند برای حریم خصوصی شما تهدید قلمداد شوند، ولی برای داده‌های شما خطرساز نیستند. کوکی‌ها برای مقاصد مفیدی طراحی شده‎اند. برای نمونه اگر برای ورود به‌ یک سایت مشخصات خود را وارد کرده‎اید، کوکی‌ها این اطلاعات را در خود ذخیره می‌کنند تا مجبود نباشید دفعات دیگر آنها را وارد کنید. کوکی‌ها برای وب‎مسترها هم مزایایی به همراه دارند، زیرا آنها نشان می‌دهند که چه صفحاتی بیشترین بازدید را داشته، و از این رو ورودی‌های مفیدی را برای برنامه‌ریزی و طراحی دوباره‌ی یک سایت فراهم می‌آورند.
کوکی‌ها فایل‌های متنی کوچکی هستند که نمی‌توانند به داده‌های شما آسیبی برسانند. ولی می‌توانند حریم خصوصی شما را با خطر مواجه کنند. کوکی‌ها می‌توانند بدون اجازه‌ یا آگاهی شما، در کامپیوتر‌تان ذخیره شوند. این فایل‌ها حاوی اطلاعاتی درباره‌ی شما هستند و در قالبی هستند که نمی‌توانید به سادگی به آنها دسترسی داشته باشید. و هنگامی‌که از یک وب‎سایت بازدید می‌کنید، این اطلاعات دوباره به سرور وب ارجاع داده می‌شوند، و این بار هم این فرآیندها بدون اجازه‌ی شما صورت می‌پذیرد.
تدریجاً وب‎سایت‌ها پروفایلی از رفتار مرورگری و علایق شما تهیه می‌کنند. این اطلاعات می‌توانند به دیگر سایت‌ها فروخته شده و یا با آنها به اشتراک گذاشته شود، و از این رو تبلیغ‎کنندگان را قادر می‌سازد تا آگهی‌های تبلیغاتی خود را با علایق شما تطبیق دهند، و هنگامی‌که سایت‌های مختلف را بازدید می‌کنید آگهی‌های پی‌در‌پی را به نمایش می‌گذارند و تعداد دفعاتی که این آگهی‌ها را مشاهده می‌کنید را ردیابی می‌کنند.
اگر تمایل دارید ناشناخته باقی بمانید، در قسمت تنظیمات امنیتی مرورگر اینترنت خود کوکی‌ها را از کار بیاندازید.

بازگشت به لیست